Zasady segregowania odpadów
2019-04-30
W czasie gwałtownego rozwoju cywilizacyjnego, kiedy działania człowieka przybierają często charakter destrukcyjny, powinniśmy zwracać uwagę na ochronę środowiska. Przyjmując zachowania proekologiczne, możemy utrwalić w sobie nawyki przyczyniające się do ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko. Każdy z nas chce żyć w regionie, który jest wolny od skażeń o nieczyszczeń i w którym czuje się dobrze.
Oszczędzanie energii elektrycznej:
Wyłączaj światło w pomieszczeniach w których nie przebywasz.
Wyłączaj urządzenia, których nie używasz.
Wyciągaj ładowarki z gniazdek, jeśli ich nie używasz.
Włączajmy ogrzewanie, rzeczywiście tylko w niskich temperaturach.
Inwestujmy w skuteczną termoizolację, która pozwoli na skutecznie izolowanie budynków. Oszczędzajmy wodę przy myciu zębów czy zmywaniu naczyń
Korzystaj z prysznica zamiast kąpieli w wanie.
Kontrolujmy ilość wody w spłuczce.
Sprawdzajmy szczelność uszczelek w kranach.
Kupujmy sprzęty wysokiej klasy energetycznej oszczędzające wodę, jak zmywarki do naczyń, pralki, Zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów oraz ich prawidłowa segregacja:
Używajmy butelek zwrotnych, zbędne szkło zwracajmy do punktów skupu lub wyrzucajmy do specjalnie oznaczonych pojemników.
Na zakupy zabierajmy ze sobą torby wielokrotnego użytku. W ten sposób ograniczmy ilość plastiku wokół nas.
Zapoznajmy się z aktualnymi zasadami segregacji odpadów i stosujmy je na co dzień.
Zużyte akumulatory powinniśmy oddawać sprzedawcom detalicznym czy hurtowym, np. przy zakupie nowego.
Zużyte baterie oddawajmy do specjalnie wyznaczonych pojemników (w szkołach, urzędach, poczcie, sklepach elektrycznych. Zmniejszenie zanieczyszczenia wody:
Nie wylewajmy rozpuszczalników, olejów, smarów, farb i lakierów do kanalizacji.
Używajmy środków czyszczących, które nie powodują zanieczyszczenia i obciążenia środowiska naturalnego.
Samochody i motocykle myjmy w miejscach, gdzie oleje i detergenty nie przedostały się do kanalizacji.
Włączajmy się w akcje promujące proekologiczne zachowania. Od czasu rewolucji przemysłowej, która rozpoczęła się w drugiej połowie XVIII doprowadziliśmy środowisko do stanu, który ciężko jest odwrócić. Emitując do atmosfery ogromną ilość gazów i pyłów doprowadziliśmy do ocieplenia się klimatu. Zapoczątkowaliśmy praktycznie nieodwracalny proces zmian klimatycznych. Zanika powłoka ozonowa i w skutek tego przechodzą do powierzchni ziemi szkodliwe promieniowania, co wywołuje raka skóry i zmienia strukturę genów. Niszczymy lasy a do morza wylewamy szkodliwe chemikalia. Naszym patriotycznym obowiązkiem jest wyrobienie w sobie nawyków, które przyczynią się do ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko.